Hantering och prognostisering av mineralinformation

Mineralsektorns betydelse ökar hela tiden runt om i världen. Inom mineralsektorn behövs också allt mer tillförlitlig och opartisk information om till exempel mineraler och metaller, geopolitik, värdekedjor, social koncession och uppföljning av mineraler.

I tjänsten Hantering och prognostisering av mineralinformation utnyttjar GTK sin omfattande kompetens för att producera tillförlitlig information för samhällets behov. GTK ordnar också utbildningar och workshoppar om ovan nämnda teman.

Henkilö huomiovaatteissa metsässä. Kädessä hänellä on elektroninen laite.

Huvudfördelar

Konkret bedömning av ett visst delområde inom mineralsektorn

GTK kan utarbeta marknadsrapporter där man bedömer ett visst delområde inom mineralsektorn, dess värdekedjor och råvaror.

Kvartalvis nyhetssammanställning om gruvbranschen i Finland

Den kvartalsvisa sammanställningen innehåller de senaste nyheterna om malmletnings- och gruvindustrin i Finland.

Utbildningar och workshoppar om UNFC-klassificering, social koncession och geopolitik

GTK är expert på aktuella sociala, geopolitiska och miljömässiga faktorer som påverkar den globala mineralsektorn.

Hur ser situationen ut för efterfrågan och utbud av kritiska råvaror i framtiden?

GTK har sakkunskap inom bland annat följande områden inom mineralsektorn:

• miljömässig, social och administrativ praxis (ESG)
• social koncession
• UNFC
• värdekedjor
• utvecklingsprognoser
• marknadsbedömningar.

GTK erbjuder information, utbildning och workshoppar för att stöda beslutsfattandet och färdigheterna i anslutning till sin kompetens.

Utvecklingsprognoser och marknadsbedömningar

GTK:s experter deltar i utarbetandet av årsrapporten för gruvindustrin i Finland som koordineras av arbets- och näringsministeriet. Rapporten publiceras på finska.

Branschrapporten om gruvbranschen 2023

Kevitsan kaivosalueesta kuva. Työkoneita työssään kaukana.

Sammanställningen Exploration and Mining Highlights kan nu beställas

Sammanställningen Exploration and Mining Highlights har publicerats. Den fokuserar på malmletnings- och gruvindustrin i Finland och lyfter fram den senaste tidens händelser kring olika teman.

Sammanställningen grundar sig på offentlig information som samlats in från tidningar, pressmeddelanden och webbplatser. Geologiska forskningscentralens team Minerals Intelligence har gjort sammanställningen som publiceras fyra gånger om året. Det är inte meningen att den ska vara en heltäckande översikt över alla frågor som gäller malmletnings- och gruvindustrin och dess utveckling i Finland.

Beställ en sammanställning på engelska till din e-post

GTK är en föregångare när det gäller att förankra UNFC-klassificeringen

UNFC (United Classification for Resources) är ett klassificeringssystem för råvaror som administreras av FN. Målet med UNFC är att förenhetliga de globala råvaruresurserna och på så sätt främja FN:s mål för hållbar utveckling. Europeiska kommissionen har beslutat att UNFC-klassificeringen tas i bruk även i Europa.

GTK är en föregångare när det gäller att förankra UNFC. GTK:s experter har varit med och utarbetat de europeiska UNFC-anvisningarna och Finland var också det första landet i Europa som klassificerade sina mineraltillgångar i enlighet med UNFC-systemet. GTK har bifogat FN:s klassificeringsanvisningar och klassificeringsstruktur för mineraltillgångar till databasen för Finlands mineralförekomster. Klassificeringen av sekundära resurser pågår som bäst.

UNFC är ett kommensurabelt tredimensionellt klassificeringssystem för klassificering, kontering och rapportering av råvaror och produktion. Systemet definierar projektens miljömässiga, sociala och ekonomiska användbarhet, deras tekniska genomförbarhet och bedömningarnas tillförlitlighet.

The European Classification of Mineral Raw Materials in Line with the Sustainable Development Goals Is Proceeding – The Geological Survey of Finland Participated in the Preparation of UNFC Guidance Europe

Social koncession

Social koncession spelar en central roll inom gruvbranschen, precis som inom många andra branscher. GTK beaktar både det regionala och det nationella perspektivet och har bland annat varit med och utvecklat de europeiska anvisningarna.

År 2021 deltog GTK i utarbetandet av anvisningar om social koncession på EU-nivå och tillhörande utrustning. Anvisningarna bidrar till att öka den samhälleliga medvetenheten om gruvdrift och metallurgi på nationell, regional och lokal nivå, utveckla alleuropeiska samhällsansvarsnormer för gruvindustrin, omdefiniera de regionala regleringsmyndigheternas roll i att främja den sociala koncessionen och ge alla berörda parter konkreta verktyg för att effektivisera öppenheten och kommunikationen. I sista hand är syftet med allt arbete att bygga upp förtroende.

Forskningen om social koncession fortsätter i flera pågående projekt.

Social Licence to Operate (SLO) guidelines for Europe (pdf)

Social Licence to Operate (SLO) toolbox for Europe (pdf)

Corporate social responsibility in mineral exploration – The importance of communication and stakeholder engagement in earning and maintaining the social license to operate (pdf)

Corporate social responsibility of mining companies: local-level interaction with the municipality of Sodankylä, northern Finland (pdf)

Preliminary Assessment of Social License to Operate (SLO) and Corporate Communication in Four European Lithium Projects

Kontakta oss

Lämna dina kontaktuppgifter och ett meddelande, så återkommer våra experter till dig.

Kontakta vår expert

Team Manager
+358295033425
Team Manager, (Geology), M.Sc.
+358295030046